Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Quo vadis, KSČM?

3. 05. 2016 20:14:52
Když jsem v neděli ráno vyrazil na své nové koloběžce do centra, stále jsem trochu váhal, zda jít do kostela nebo na mítink KSČM na Moravském náměstí. Když jsem, projížděje kolem, zaslechl dunivou dechovku, ani jsem nezpomalil...

Fakt bych si musel dát pár facek, kdybych místo moudrého kázání farářky Tydlitátové dal přednost dechovce, nevýrazné revivalové skupině hrající Michala Davida a profláknuté hity především z osmdesátých let, nudným projevům a potlesku „Klubu angažovaných seniorů”, a to přesto, že pokládám Svátek práce za nejdůležitější světský svátek v roce a rád bych jej s podobně smýšlejícími lidmi pořádně oslavil.

Nicméně po bohoslužbě jsem mezi brněnské komunisty na Moravák přeci jen dorazil, protože jsem věděl, že tam potkám pár přátel, s nimiž má smysl si po oficiální části programu pohovořit, což se také stalo a bylo to fajn; navíc vznikla tato milá fotka čtyř křesťanských komunistů:

Ovšem myšlenky, které se mi honí hlavou, už tak milé nejsou. Kolem KSČM se motám od roku 2011 a víte, co se za tu dobu na prezentaci této strany změnilo? Nic.

Stále stejný každoroční festival retro trapnosti, který neodpudí jen ty, kteří jsou na něj zvyklí. Já jsem si na něj zvyknout prostě odmítl (a byl to jeden z důvodů, pravda - ne ten nejdůležitější, proč jsem z té partaje odešel).

Opět mě uvítalo revoluční závodní BMW Oldřicha Duchoně, symbolizující... co vlastně?, hudba, z níž mi bylo povětšinou blivno, důchodci na lavičkách, prkenní funkcionáři a pár mladých členů, z nichž někteří si zjevně už zvykli a někteří se marně snažili něco změnit, například vytvořením prostoru pro diskuse o zajímavých společenských a brněnských tématech, což bylo ovšem zcela marné počínání, protože organizátoři nestopli tu revival skupinu, takže se prostě nedalo smysluplně hovořit - pokud by ovšem vůbec přišel někdo, kdo by měl o diskusi zájem, tedy - někdo zvenku. Ale kdo zvenku by vlastně vůbec chtěl na takové bizarní místo přijít? Snad jen někdo, kdo má potřebu se hádat.

Bože můj, říkal jsem si, tohle má být ta avantgarda? Vždyť ta partaj naprosto postrádá jakékoli charisma...

Jsem přesvědčen, že komunisté a pseudokomunisté v éře stalinismu a „reálného socialismu” znesvětili Marxovy myšlenky jakož i symboly (například Internacionálu) a ideje dělnického hnutí tak silně, že se z té rány bude komunistická myšlenka léčit ještě dlouho. Zvláště deprimující je pak skutečnost, že současná KSČM v této diskreditaci nadále úspěšně pokračuje - přesně v duchu Marxových slov, že dějiny se opakují dvakrát - jednou jako tragédie, podruhé jako fraška.

A nezdá se, že by ti členové KSČM, kteří v této věci chtějí něco změnit, měli nějakou reálnou šanci (sleduji jejich snažení už dost dlouho a jistou dobu jsem se na něm aktivně účastnil). Přichází mi na mysli věta z písničky skupiny Mňága&Žďorp: „Známí mi nadávají, že prý jsem rezignoval. Oni to nevzdali, sedí a kecají dál.”

Přemýšlím, kam jsem odložil svůj rozum, když jsem do té partaje vstupoval - nyní, ze zpětného pohledu se mi zdá evidentní, že tudy cesta nikdy nevedla, ale po bitvě je každý generálem. Na druhou stranu jsem díky tomu poznal pár lidí, které je mi ctí znát. Horší je, že se tato strana postupně, pomalu, zato ale s obrovskou hybností, posunuje stále více do konzervativní části levicového spektra a tím ztrácí, alespoň pro mě, poslední zbytky přitažlivosti.

Na druhou stranu rozhodně nezavrhuji paušálně vše, co v rámci KSČM vzniká, a ani všechny její členy. Některých z nich si velice vážím a pokud mne překvapí a podaří se jim vydobýt své straně atraktivnější tvář, pak klobouk dolů. Opravdu bych té straně přál lepší osud než pomalé utonutí ve vlnách trapnosti, nudy a ideové vyprázdněnosti. Také docela se zájmem čekám na blížící se sjezd a výsledky, které přinese, i když se obávám, že jej nakonec budu glosovat opět dosti ironicky.

Osobně nedávám komunistickému hnutí u nás ani v jiných zemích bývalého Východního bloku prakticky žádné šance. Je možné, že si to KSČM uvědomuje a to je důvod její rezignace a pouhého přežívání. Pokud přijde nějaká revoluce, pak přijde zpoza Velké louže - Spojené státy jsou z marxistického úhlu pohledu nejlepším kandidátem pro počátek světové revoluce.

To ale neznamená, že by česká radikální levice měla rezignovat. Naopak by měla znovu a znovu vnášet do veřejného prostoru nová témata (jako například když KSČM vnesla do našeho prostředí debatu o všeobecném základním příjmu a participativních rozpočtech... Kecám, samozřejmě že nevnesla!) a především vzdělávat. KSČM má rozhodně zavedenou značku a nezanedbatelné zdroje, jak konstatoval jeden můj soudruh, který to ještě nevzdal. Ano, má. Nicméně právě díky nim nakonec, aspoň zatím, dělá marxistické levici spíše medvědí službu.

Tolik tedy můj povzdech ohledně charismatu KSČM. Nezbývá než věřit, že - navzdory všemu - podobně jako na Freuda nakonec dojde i na Marxe (v původním znění!).

Autor: Jaroslav A. Polák | úterý 3.5.2016 20:14 | karma článku: 18.35 | přečteno: 1181x

Další články blogera

Jaroslav A. Polák

Computer Chess – pozvání do subžánru numblecore

Mám rád podivné a bláznivé filmy, zvláště pokud jsou inteligentní a rafinované. Snímek Computer Chess (2013) k nim bezesporu patří jak svým námětem, tak zpracováním.

17.1.2017 v 18:37 | Karma článku: 10.49 | Přečteno: 285 | Diskuse

Jaroslav A. Polák

Sorry, děcka, ale pro vás ten sen není… (zamyšlení nad filmem Rich Hill)

Dokumentární film Rich Hill, mapující život tří dospívajících kluků z ukázkového Zapadákova na americkém Středozápadě, klade závažnou otázku: Má dnes ještě smysl mluvit o „americkém snu“?

16.1.2017 v 19:24 | Karma článku: 14.00 | Přečteno: 801 | Diskuse

Jaroslav A. Polák

Loučení se s prací na elektrošroťáku (text a fotky)

Po roce končím své angažmá coby dělník recyklace elektroodpadu a vydávám se na další cestu. To je dobrá příležitost k (nejen) fotografické rekapitulaci.

28.12.2016 v 21:06 | Karma článku: 21.42 | Přečteno: 1013 | Diskuse

Jaroslav A. Polák

Zážitková spiritualita...

Zážitek je v současné době stejně lukrativní komoditou, jako věc, a není tudíž divu, že lidé dnes tolik kladou důraz na zážitek i v souvislosti se spiritualitou či vírou. Nicméně se často jedná o druh modloslužebnictví.

25.12.2016 v 19:41 | Karma článku: 12.14 | Přečteno: 701 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Martin Valovič

Taky sním o lepším Česku

Kdysi dávno se v jedné daleké zemi blížily volby. Ministr financí této země se proto přestal tvářit jako ministr financí, který v zemi už více než tři roky vládl, a začal se tvářit, jako někdo, kdo do politiky teprve vstupuje.

26.4.2017 v 18:53 | Karma článku: 15.44 | Přečteno: 415 | Diskuse

Honza Vranik

O Praze 2 opravdu bez cenzury?

V minulých dnech zaplavil schránky domácností Prahy 2 bulvární občasník s názvem „Jejich Dvojka“a vznikla i elektronická verze: www.jejichdvojka.cz.

26.4.2017 v 16:30 | Karma článku: 10.46 | Přečteno: 376 | Diskuse

Andrea Kostlánová

Kybernetický terorismus Bloodymira Putina v současné 3.sv.v.

27.2.013 náčelník ruského genštábu Valerij Gerasimov pro list VPK/vojensko-průmyslový komplex prohlásil, že „ v 21.stol. se rozdíl mezi válkou a mírem smazává, války se nevyhlašují, probíhají v míru jako války hybridní, ve kterých

26.4.2017 v 13:12 | Karma článku: 14.86 | Přečteno: 543 | Diskuse

Adam Mikulášek

Vlastní gól rudozeleného rakouského prezidenta

Podle něj by všechny ženy měly nosit jeden den v roce ze solidarity k muslimkám šátky. Ovšem co jiného lze čekat od intelektuála se zelenými postoji s příměsí komunistické ideologie?

26.4.2017 v 11:56 | Karma článku: 42.26 | Přečteno: 2128 | Diskuse

Jan Dvořák

Černý den Miloše Zemana (To není poplašná zpráva, ale krutá realita)

Každý jen trochu empatický občan si při čtení zpráv musel v úterý uvědomit, že prezident Zeman prožívá jeden z nejčernějších dnů své kariéry. Dozvěděl se totiž dvě „infarktové“ skutečnosti.

26.4.2017 v 10:44 | Karma článku: 37.64 | Přečteno: 7223 | Diskuse
Počet článků 577 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1154

Narodil jsem se 5. března 1975 v Brně, kde také žiji. Zajímám se o filosofii, religionistiku, fotografování a literaturu. Jsem sluníčkář a pravdoláskař. Politicky se hlásím k neautoritářské marxistické levici, duchovně k liberálnímu křesťanství, inspirují mě ale také směry jako judaismus či zen. Z historických osobností ctím najmě proroka Zarathuštru, Sókrata, Ježíše Nazaretského, Immanuela Kanta, Karla Marxe, Karla Čapka a Carla Sagana.

Jsem členem Českobratrské církve evangelické. Nejsem členem žádné politické strany.


Kontakty:
- jaroslavpolak1975@gmail.com
- Twitter
- Facebook
- Flickr (fotografie)

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.