Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Důsledky zákazu různých zbraní o ohledem na různé typy vrahů

Nedávno jsem narazil na snahu EU prosazovat silnou regulační legislativu ohledně nožů, což mě přimělo k hlubšímu a obecnějšímu zamyšlení na téma regulací a různých druhů zbraní.

Nutno předem říci, že nejsem odpůrcem rozumných regulací nebezpečných věcí a jsem s EU v zásadě spokojen. Současně si také myslím, že není dobrý důvod opravovat něco, co není rozbité. Zvláště legislativa ohledně nošení nožů je v některých zemích, zejména ve Velké Británii (kde ovšem nijak nesouvisí s nějakým "diktátem EU"), ale i v Německu a vlastně všude možně v západní Evropě, dle mého soudu dosti ujetá.

Není tudíž divu, že se proti snaze omezit (ve jménu prevence terorismu) práva na držení nožů a nakládání s nimi vymezují zejména fanoušci zbraní.

Pokud jde o zbraně a jejich regulace, dochází zde ke značnému matení a směšování pojmů, a to jak ze strany propagátorů deregulace zbraní, tak i ze strany proponentů regulací. Proto jsem se rozhodl zanalyzovat, jak se různé druhy regulací různých druhů předmětů mohou odrazit na celkové bezpečnosti ve společnosti.

Za tímto účelem jsem se rozhodl analyzovat odděleně palné a chladné zbraně v souvislosti se třemi druhy potenciálních vrahů.

V rámci pracovní hypotézy jsem vytvořil tři následující ideální kategorie (s vědomím, že ostré hranice neexistují):

  1. Rapl:
    • Své jednání neplánuje, koná impulsivně, v náhlém pohnutí mysli.
    • Koná bez ohledu na budoucí následky, které pro něj čin bude mít.
  2. Úkladný vrah:
    • Své jednání pečlivě plánuje.
    • Koná s ohledem na budoucí následky, kterým se snaží vyhnout.
  3. Terorista:
    • Své jednání pečlivě plánuje.
    • Koná bez ohledu na budoucí následky, které pro něj čin bude mít.

Tedy, pro účely této analýzy, spadá do kategorie rapl každý, komu lidově řečeno „jebne“ a rozhodně se někoho zabít. Je úplně jedno, zda je to kvůli vyhazovu z práce, hádce s manželkou nebo kvůli náboženství. Podstatné je, že jeho rozhodnutí zabíjet není promyšlené a plánované. Takže, i když bychom jinak čin člověka, kterému přeskočí a začne zabíjet ve jménu nějaké ideologie, právně kvalifikovali jako teroristický, zde budeme do kategorie terorista řadit pouze ty osoby, které nejednaní na základě okamžité, náhlé pohnutky.

Vliv dostupnosti palných zbraní na výše uvedené kategorie vrahů:

  1. Rapl: Omezení dostupnosti palných zbraní velmi výrazně snižuje nebezpečnost raplů. Samozřejmě mohou svůj záměr zabíjet realizovat jinými metodami, ale palné zbraně jsou jako nástroj k zabíjení velmi efektivní, ostatně jsou za tímto účelem navrženy. Viz opakované incidenty střelby v amerických školách. Rapl, který má v držení legální palnou zbraň, ji použije (protože nehledí na následky). Pro rapla obvykle není snadné pořídit si v rámci náhlého hnutí mysli zbraň nelegální. Tedy pokud by přeskočilo třeba mně, opravdu nevím, jak bych nějaký nelegální kvér sehnal, a to se týká patrně většiny lidí.
  2. Úkladný vrah: Omezení dostupnosti palných zbraní nemá na nebezpečnost úkladných vrahů žádný vliv. Pakliže má úkladný vrah legálně v držení zbraň, nepoužije ji. Patrně se vyhne i možnosti shánět nějakou v podsvětí, protože by tím zvyšoval počet potenciálních svědků svého plánu. Zvolí jiný způsob, případně si najme někoho, kdo nemá problém si zbraň nelegálně obstarat. Pro případného profesionálního zabijáka patrně není pořízení nelegální zbraně problém bez ohledu na míru regulací.
  3. Terorista: Omezení dostupnosti palných zbraní do jisté míry může teroristovi jeho plán zkomplikovat, ale ne zásadním způsobem. Pakliže se rozhodne použít palnou zbraň, má dost času a prostředků si ji obstarat, jen tím poněkud zvyšuje riziko svého případného odhalení. To je patrně v tomto případě největším přínosem omezení snadné dostupnosti palných zbraní, totiž, že je zvýšena pravděpodobnost odhalení teroristy díky většímu počtu mezičlánků. Může ovšem také zvolit jiné účinné metody masového vraždění. Pokud legálně držené palné zbraně terorista vlastní, nemá důvod je nepoužít, protože osobní následky svého konání obvykle neřeší.

Vliv dostupnosti a regulace nošení nožů na výše uvedené kategorie vrahů:

  1. Rapl: Regulace týkající se nošení nožů velmi mírně snižuje nebezpečnost raplů. Jak je všeobecně známo, většina impulsivních vražd nožem se odehrává v kuchyni a tam ty nože budou vždy. Nicméně pokud s sebou nosím nůž a čirou náhodou mi přeskočí někde na ulici, můžu po něm rovnou sáhnout. Stejně tak dobře ale můžu zajít do nejbližšího obchodu s kuchyňskými potřebami a tam si nějaký koupit, protože kuchyňáky budou muset existovat vždycky. Roli může hrát zákaz čepelí navržených ke způsobení nadstandardně závažných poranění.
  2. Úkladný vrah: Regulace nožů nemá v případě pečlivě plánované vraždy žádný podstatný vliv. Snad v případě různých speciálních skrytých čepelí apod., ale kdo promýšlí vraždu, řešení najde.
  3. Terorista: Regulace běžných nožů nemá žádný vliv. Pořídit si nůž a pak s ním jít někam zabíjet, bude možné vždy. Stačí se pro něj stavit domů do kuchyně. Regulace speciálních čepelí, jejichž cílem je maximalizovat způsobené zranění, pozitivní vliv mít může. Nicméně terorista bude pro svůj záměr používat jako zbraň první volby beztak něco jiného (například automobil) a nůž bude mít spíše jako záložní variantu.

Závěr: Obecně jsem toho názoru, že jakákoli idea dotažená do důsledků se mění v hybris, stává se zvrácenou podobou původního dobrého úmyslu. Tedy pokud budeme v dobré víře všechno regulovat, dospějeme k absurditám, stejně tak, budeme-li vše deregulovat a nechávat na neviditelné ruce trhu a jiných, v současné době uctívaných, modlách.

Zdá se, že jak stárnu, čím dál víc oceňuji myšlenky zlaté střední cesty, která hledá funkční, byť nedokonalý, kompromis mezi extrémními pohledy...

Autor: Jaroslav POLÁK | čtvrtek 24.1.2019 13:02 | karma článku: 25,92 | přečteno: 1163x
  • Další články autora

Jaroslav POLÁK

Horizonty událostí (skica)

„Proč mě někdy nepozveš na návštěvu?“ zeptala se s lehce šibalským výrazem v její pěkné tváři a já si v té chvíli opravdu nebyl jist, jaké přísliby se za tou zdánlivě nevinnou otázkou mohou skrývat.

6.4.2022 v 11:11 | Karma: 7,75 | Přečteno: 419x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav POLÁK

Její krásný oči (skica)

„Víš, že máš fakt krásný oči?“ řekl jsem. Bylo to banální, ale byla to pravda. Měla krásné hnědé oči s duhovkami připomínajícími letokruhy vzácných cizokrajných stromů.

4.4.2022 v 21:58 | Karma: 13,27 | Přečteno: 392x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav POLÁK

Zamyšlení nad celníkem a farizejem

Biblické zamýšlení nad známým podobenstvím o upřímnému pokání výběrčího daní a sebestřednosti náboženského profesionála.

13.2.2022 v 15:38 | Karma: 10,20 | Přečteno: 396x | Diskuse| Společnost

Jaroslav POLÁK

Názorové bujení

Každému se čas od času udělá názor. Takový člověk má většinou potřebu se vymáčknout, obvykle na veřejnosti. Zpravidla to není hezký pohled, ale dá se to taktně přejít.

9.2.2022 v 10:00 | Karma: 6,73 | Přečteno: 152x | Diskuse| Miniblogy

Jaroslav POLÁK

Kratochvilné vyprávění

„Tak s tím těžkým ublížením na zdraví to bylo asi takhle,“ povídal ten chlápek poté, co jsem mu objednal slíbeného ferneta.

7.2.2022 v 18:56 | Karma: 10,62 | Přečteno: 303x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Digitální stavební řízení od července bude, slíbil Bartoš. Provoz přirovnal k D1

25. dubna 2024

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš ve čtvrtek prohlásil, že digitální stavební řízení bude...

Deník Metro rozšiřuje regionální zpravodajství a zvyšuje náklad

25. dubna 2024

Deník Metro z portfolia mediální skupiny MAFRA posiluje přítomnost v regionech a zároveň zvyšuje...

Spousta obětí střelby mohla být zachráněna, řekla matka Rakušanovi

25. dubna 2024  16:02,  aktualizováno  16:50

Na jednání výboru pro bezpečnost Sněmovny kvůli snaze opozičního ANO zřídit vyšetřovací komisi k...

Podvody přesáhly pět milionů, žalobce viní pojišťováka i jeho otce lékaře

25. dubna 2024  16:23

Z pojistných podvodů s celkovou škodou přesahující pět milionů korun obžaloval krajský státní...

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!
Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...

  • Počet článků 606
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1349x
Narodil jsem se 5. března 1975 v Brně, kde také žiji. Zajímám se o pravoslaví, filosofii, religionistiku, fotografování a literaturu. Politicky jsem demokratický levičák. Nenápadně jurodivý.

Kontakty:
- jaroslavpolak1975@gmail.com
- Twitter
- Facebook
- Flickr (fotografie)

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky

Oblíbené články