Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Euthanasie v případě duševní nemoci z hlediska svobody volby

Rostoucí počet provedených asistovaných sebevražd v Belgii a Nizozemí před nás klade závažné otázky etické s přesahem do filosofie práva. Zvláště pokud se jedná o euthanasii provedenou člověku v probíhající atace duševní nemoci.

Aktuálně vzbuzuje diskusi případ Laury, čtyřiadvacetileté Belgičanky, jíž byla povolena euthanasie kvůli depresi. Neznám podrobnosti, nicméně jsem ochoten důvěřovat belgickým lékařům v tom smyslu, že Lauřin stav je dlouhodobě velmi vážný, léčba neúspěšně probíhá mnoho let a depresemi pacientka trpí od dětství. To opravdu není obvyklý případ depresivního onemocnění a nebál bych se příliš, že vytvoří precedens, jehož důsledkem bude hromadné usmrcování depresivních pacientů.

Skutečná etická otázka leží jinde: Může se člověk trpící těžkou depresí svobodně rozhodnout k právnímu kroku, jakým je souhlas s asistovanou sebevraždou?

Pokud jde o výklad práva, jaký je běžný v našem kulturním okruhu, je člověk konající pod vlivem duševní nemoci částečně nebo úplně nesvéprávný, tj. nese menší nebo žádnou trestní odpovědnost za svůj čin. Pokud třeba paranoidní schizofrenik někoho zabije, protože mu hlasy řekly, že dotyčný je Antikrist, neskončí ve vězení, ale na uzavřeném oddělení psychiatrické nemocnice. S takovým postupem naprosto souhlasím, protože je zcela v souladu s židovsko-křesťansko-osvícenskou tradicí zohledňující (na rozdíl třeba od antiky) roli úmyslu pokud jde o konání dobra nebo zla. Nutno také podotknout, že navzdory obavám z „nebezpečných šílenců“ se kupříkladu schizofrenici dopouštějí vražd s poloviční pravděpodobností než zdravá populace, takže, ač je to mediálně vděčné téma, existuje spousta reálnějších hrozeb než jsou „nebezpeční šílenci“.

A ještě jedna odbočka, abychom si udělali zcela jasno, o čem zde mluvíme a o čem nikoli: Psychopat, jak je obvykle definován, na rozdíl od duševně nemocného člověka trestně odpovědný je, protože si uvědomuje možné právní následky svého činu, ale ignoruje je. Je otázka, zda je odpovědný z etického hlediska, například pokud nemá zvnitřněné rozlišování dobra a zla, ale právně odpovědný je v každé případě.

Vraťme se však k tématu: Není-li ale člověk, který koná pod vlivem duševní nemoci odpovědný za své činy z hlediska trestního či majetkového práva, můžeme mu současně přiznat právo svobodně se rozhodnout pokud jde o asistovanou sebevraždu?

Člověk, trpící těžkou depresí, není schopen nahlížet skutečnost objektivně. Médii před časem proběhl nebezpečný hoax o tom, že lidé v těžké depresi vidí svět realisticky, ale to je opravdu jen hoax. Realisticky vidí svět lidé v depresi lehké, tj. ve stavu rozlady, mrzutosti, a to proto, že mírná deprese koriguje tzv. optimistický klam, který většině lidí pomáhá snášet život, a který lze charakterizovat větami typu: „Mně se to nestane!“ a „To bude dobrý!“, jež mimo jiné skvěle karikují hlášky hrdinů hororových filmů.

Mrzout vidí svět takový, jaký je. Člověk v těžké depresi naproti tomu vidí jen šedočerný tunel vinoucí se do naprosté temnoty. Zatímco mrzout má odůvodněné pochybnosti o tom, jak to či ono skončí, člověk v těžké depresi „ví“, že to (cokoli) nevyhnutelně skončí špatně, že není naděje, není úniku, snad kromě... smrti.

A to je patologické. Každý člověk, který byl v těžké depresi a zabraly mu léky (mě nevyjímaje), vám potvrdí, že to je patologické, že v tom stavu, v němž se nacházel, nemyslel jasně, ale „tunelově“, nebyl schopen vnímat jiné možnosti než ty nejhorší, neviděl jinou naději než smrt.

V článku o Lauřině plánované euthanasii jeho autor napsal: „Ačkoliv netrpí žádnou nemocí, která by přímo ohrožovala její život...“ To je z mého pohledu velmi špatně. Těžká deprese je nemoc, která přímo ohrožuje život, a to nešťastné děvče (a spousta jiných obětí této nemoci) je toho přímým důkazem!

Proto se ptám, lze člověka v tomto stavu pokládat za způsobilého k tak závažnému právnímu úkonu?

A ptám se tak s obrovským soucitem a s vědomím faktu, jak strašlivá nemoc těžká deprese je. Vždyť kupříkladu Miloš Kopecký na základě vlastní zkušenosti „zánět slinivky břišní, vývod střeva po operaci sigmoidea zrovna tak jako resekci žaludku pro zhoubný lymfosarkom považoval za prkotiny, které oproti depresi nestojí za řeč.“ (Cyril Höschl)

Opravdu nemohu soudit, zda belgičtí psychiatři vyzkoušeli všechno, napadá mě například ještě možnost experimentální léčby neurostimulátorem, ale nejsem kompetentní to posuzovat. Je skutečně možné, že Lauře v této chvíli opravdu není pomoci a nesnesitelně trpí. Možná jí bude pomoci za pět let, ale pět let šíleného utrpení může být v jejím případě víc, než kolik dokáže člověk v jejím stavu snést. Možná, že profesionálně provedené usmrcení v rodinném kruhu je to nejlepší, co můžu z realistického pohledu Lauře přát. Dost možná si úlevu v podobě „dobré smrti“ zaslouží víc, než většina jiných trpících.

To ale nic nemění na tom, že zde zůstává výše zmíněný filosoficko-právní paradox co se způsobilosti k souhlasu s asistovanou sebevraždou týče. Pokud i přesto přiznám Lauře právo na ukončení jejího utrpení, znamená to, že tím de facto kladu rozhodnutí o euthanasii především do rukou lékařů, protože mám důvodné pochybnosti o Lauřině schopnosti realisticky posoudit všechny možnosti. Pokud však přesunu rozhodnutí do rukou kohokoli jiného než pacienta, neocitám se tak už ne na problematické šikmé ploše, ale přímo na namydlené etické skluzavce do mravního a právního neznáma?

Byly doby, kdy jsem legalizaci euthanasie silně propagoval, ale dnes už si vůbec nejsem jistý, zda je to správná cesta, jak nakládat s lidským utrpením. Myslím, že je snadné a poněkud pohodlné se v této otázce vyhranit a kopat za jednu nebo druhou stranu, daleko těžší je o ní přemýšlet do hloubky a s vědomím všech rozporů, které jsou s tím spjaty. Protože zvláště v tomto případě skutečné myšlení opravdu bolí.

Autor: Jaroslav POLÁK | úterý 7.7.2015 21:06 | karma článku: 24,15 | přečteno: 1698x
  • Další články autora

Jaroslav POLÁK

Horizonty událostí (skica)

„Proč mě někdy nepozveš na návštěvu?“ zeptala se s lehce šibalským výrazem v její pěkné tváři a já si v té chvíli opravdu nebyl jist, jaké přísliby se za tou zdánlivě nevinnou otázkou mohou skrývat.

6.4.2022 v 11:11 | Karma: 7,75 | Přečteno: 419x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav POLÁK

Její krásný oči (skica)

„Víš, že máš fakt krásný oči?“ řekl jsem. Bylo to banální, ale byla to pravda. Měla krásné hnědé oči s duhovkami připomínajícími letokruhy vzácných cizokrajných stromů.

4.4.2022 v 21:58 | Karma: 13,27 | Přečteno: 392x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav POLÁK

Zamyšlení nad celníkem a farizejem

Biblické zamýšlení nad známým podobenstvím o upřímnému pokání výběrčího daní a sebestřednosti náboženského profesionála.

13.2.2022 v 15:38 | Karma: 10,20 | Přečteno: 396x | Diskuse| Společnost

Jaroslav POLÁK

Názorové bujení

Každému se čas od času udělá názor. Takový člověk má většinou potřebu se vymáčknout, obvykle na veřejnosti. Zpravidla to není hezký pohled, ale dá se to taktně přejít.

9.2.2022 v 10:00 | Karma: 6,73 | Přečteno: 152x | Diskuse| Miniblogy

Jaroslav POLÁK

Kratochvilné vyprávění

„Tak s tím těžkým ublížením na zdraví to bylo asi takhle,“ povídal ten chlápek poté, co jsem mu objednal slíbeného ferneta.

7.2.2022 v 18:56 | Karma: 10,62 | Přečteno: 303x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

KOMENTÁŘ: Kdo zabil penzijní reformu? Svůj díl nesou vláda i opozice

24. dubna 2024

Premium Ani po dvaceti letech diskusí se nedočkáme konsenzuálně přijaté reformy penzí, ale jen...

Seniorka při vystupování spadla pod tramvaj a zemřela, policie stíhá řidiče

24. dubna 2024  13:51

Obviněním řidiče tramvaje z usmrcení z nedbalosti skončilo po více než půl roce vyšetřování loňské...

Podezřelé nákupy zbraní se mají hlásit už od července, schvaluje vláda

24. dubna 2024  5:25,  aktualizováno  13:49

Prodejci mají mít už od července povinnost hlásit podezřelé nákupy zbraní. Počítá s tím novela...

Spolužáka kopali i bili pěstmi, za surové napadení dostali mladiství podmínku

24. dubna 2024  13:34

Okresní soud v Děčíně rozhodl o podmíněných trestech pro dva mladistvé, kteří loni v září brutálně...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

  • Počet článků 606
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1349x
Narodil jsem se 5. března 1975 v Brně, kde také žiji. Zajímám se o pravoslaví, filosofii, religionistiku, fotografování a literaturu. Politicky jsem demokratický levičák. Nenápadně jurodivý.

Kontakty:
- jaroslavpolak1975@gmail.com
- Twitter
- Facebook
- Flickr (fotografie)

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky

Oblíbené články