Všichni tady chcípneme

15. 08. 2019 19:13:55
Část mladých lidí si bolestně uvědomuje, že se patrně nedožije stáří, a snaží se burcovat mocné, aby začali konat. Jsem pesimista. Dnešní děti se stáří nedožijí.

Stáří se nedožije můj malý roztomilý synovec David, stáří se nedožije ani užitečnými idioty proklínaná Greta. Klimatický rozvrat je v plném proudu a jediné, co by pomohlo, by bylo zatažení za záchrannou brzdu, tj. zavedení celosvětové „válečné ekonomiky“ a krizového řízení. To by znamenalo pro nás všechny tak zásadní změnu priorit, že to prostě nepřipustíme a raději si budeme volit další a další Trumpy, Bolsonary, Erdoğany, Netanjahuy, Orbány či Babiše. Samozřejmě, že nakonec ta změna priorit stejně přijde a bude mnohem horší, než to, co bychom museli podstoupit teď, ale odvrátit ji o dvacet, třicet let se nám teď holt jeví jako dobrý nápad.

Elita nejbohatších už dnes řeší přežití svých rodin na bezpečných místech v případě kolapsu, ti možná přežijí, jejich užiteční idioti, kteří dnes vyřvávají cosi o „gretenismu“ samozřejmě nikoli, protože je to z hlediska elit stejná lůza, jako kdokoli jiný. Cikán z ghetta nebo úspěšný realitní agent, všechno stejná lůza z pohledu miliardáře. Chudý nebo středostavovský, pravičák nebo levičák, LGBT aktivista nebo za práva bílého muže se bijící národovec, všichni tady chcípneme, a většina z nás dřív, než by chtěla. A naše děti se nedožijí stáří a nejspíš ani středního věku. Tahle civilizace je tak křehká, že zkolabuje rychle a živelně. Nebude co žrát. A když není co žrát, je zle, to pak lidi olupují i kůru ze stromů, aby dostali něco do žaludku. Ale ono ani těch stromů už moc nebude.

Blbé, že. Tak nějak tušíte, že to dost možná může být pravda, ale jako člověk, kterému oznámili, že je v posledním stádiu rakoviny, tomu prostě odmítáte uvěřit. Klimatická změna se neděje, doktoři se spletli, nakonec se najde zázračný lék a Země je placatá.

Je důvod k panice? Ale ovšemže. Jenže co vlastně můžeme dělat? Není nakonec lepší věřit, že Země je placatá, vědci se pletou, moje děcka nechcípnou a vysmívat se Grétě?

Jaký má vůbec smysl alarmovat? A ano, alarmismus je rozhodně namístě, protože náš společný dům hoří a řešení následků ten požár nezastaví (hašení domu doporučením, aby obyvatelé utěsnili dveře...). Krutá pravda nebo milosrdná lež?

Krutá pravda a s ní spojené úsilí, tj. boj s větrnými mlýny, má jednu maličkou výhodou. Člověk se nebude cítit tak strašně blbě, až bude chcípat. V americkém filmu On the Beach (1959, celkem solidní remake 2000) jsou po nukleární katastrofě posledními obyvateli Země Australané. Radioaktivní oblak se však nezadržitelně šíří i k nim a lidem zbývá nejvýš několik měsíců života. Hlavní hrdina, kapitán americké ponorky, na výtku, že se na tom podílel, odpoví, že jaderné střely jsou stále na svých místech, že on to tlačítko nestiskl. Stejně chcípne, ale nebude se u toho cítit jako spoluviník. Jo, pěknej film, doporučuju.

Co se dá vlastně dělat? Apelovat na mocnosti, aby za tu záchrannou brzdu přece jen zatáhly, protože my kurva chceme, aby se naše děti dožily stáří? Nu, alespoň to neuškodí. Aspoň se pak nebudeme cítit tak blbě, až ty děti budou v hrůze a chaosu řešit holé přežití, místo aby zakládaly rodiny a zadělávaly nám na vnoučata.

Jsem pesimista. Nedopadne to dobře. Jediné, co nám zbývá, je být lidští. A když nic jiného, tak se aspoň nesmát dětem, které chtějí žít.

Autor: Jaroslav Polák | čtvrtek 15.8.2019 19:13 | karma článku: 22.32 | přečteno: 1980x

Další články blogera

Jaroslav Polák

Opodstatnění křesťanské víry u Alvina Plantingy

Školní esej o knize předního filosofického apologety křesťanství. Lze filosoficky obhájit racionalitu víry v Boha a křesťanské víry jako takové? Plantinga se o to pokouší a já to komentuji...

10.6.2019 v 9:09 | Karma článku: 7.97 | Přečteno: 253 | Diskuse

Jaroslav Polák

Svatodušní dopis bratrům ateistům a sestrám ateistkám

Češi nejsou ve své většině národem ateistů, ale pohanů. Nicméně i ateistů je u nás celkem dost a rád bych se s nimi, ale samozřejmě i s kýmkoli dalším, podělil o malé vyznání.

9.6.2019 v 9:00 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 1016 | Diskuse

Jaroslav Polák

Ucho jehly: O hodnotě člověka a víře v seberealizaci

Lidé pozdního kapitalismu umírají vyčerpáním ve frontách na Everestu. Lidé pozdního kapitalismu vůbec dělají spoustu velmi podivných věcí a trpí poměrně zvláštními představami. Například vírou v seberealizaci.

29.5.2019 v 19:09 | Karma článku: 21.24 | Přečteno: 700 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Proč budu v pátek na Staromáku demonstrovat proti klimatické demonstraci záškoláků

Zdá se, že i po prázdninách zůstává pro naše záškoláky klimatická změna stejným strašákem jako povinná maturita z matematiky

19.9.2019 v 18:42 | Karma článku: 16.79 | Přečteno: 377 | Diskuse

Jan Pražák

Sankce za odhalené bradavky na veřejnosti

Nejen za ty ženské, tedy když se například nějaká dáma rozhodne koupat „nahoře bez,“ ale kupodivu i za ty mužské. A nikoli pouze na plážích, nýbrž kdekoli na veřejnosti, například při sportu nebo při těžké práci v horku.

19.9.2019 v 16:33 | Karma článku: 20.52 | Přečteno: 514 | Diskuse

Vladimíra Bošková

Urgentní péče plíživým tempem

Zřejmě aby se nějak zlegalizoval příslib premiéra vložit do přefinancovaného a neefektivního českého zdravotnictví další milióny až miliardy, odehrála se celá série tiskovek resortního ministerstva.

19.9.2019 v 13:13 | Karma článku: 7.91 | Přečteno: 234 | Diskuse

Klára Kutačová

Otroci, nevolníci a rukojmí českého zdravotnictví

Ano i s těmito pojmy se setkáte ve zdravotnictví. Tedy samozřejmě hlavně v debatách o něm. Kdo je podle mě kým a proč?

19.9.2019 v 13:07 | Karma článku: 31.51 | Přečteno: 2464 | Diskuse

Jiří Turner

Pane Zálome, neraďte studentům, nemoralizujte a neurážejte je!

Pan Zálom je mladý člověk, takže nemůže sám pamatovat ty kydy, které kdysi nabádaly studenty a mladé lidi obecně, aby řádně studovali, nepodléhali „škodlivým“ ideologiím a angažovali se jen v rámci té jediné „správné“ ideologie.

19.9.2019 v 12:04 | Karma článku: 21.43 | Přečteno: 1032 | Diskuse
Počet článků 599 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1270

Narodil jsem se 5. března 1975 v Brně, kde také žiji. Zajímám se o filosofii, religionistiku, fotografování a literaturu. Politicky je mi nejbližší neautoritářská marxistická levice, duchovně se hlásím k liberálnímu evangelickému křesťanství, inspirují mě ale také  judaismus, súfismus či zen. Z osobností mě oslovují například Sókratés, Immanuel Kant, Karl Marx, Karel Čapek a Carl Sagan.

Jsem členem Českobratrské církve evangelické. Nejsem členem žádné politické strany.


Kontakty:
- jaroslavpolak1975@gmail.com
- Twitter
- Facebook
- Flickr (fotografie)

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz