Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Will Eisner: Spiknutí – tajný příběh Protokolů (recenze)

Protokoly sionských mudrců, již dávno prokázané falzum, se staly neodmyslitelnou součástí konspiračního typu myšlení (jsou vlastně prvním velkým dílem novodobé konspirační literatury) a dodnes objevují ve fantaziích neonacistů, radikálních muslimů i šiřitelů mýtu o „Novém světovém řádu“.


Pikantní přitom je, že toto dílo samo vzniklo jako důsledek spiknutí, byť nešlo o spiknutí celosvětové, ale spíše upachtěně provinční. Kniha, jejíž recenzi právě čtete, se zabývá genezí tohoto pamfletu a činí tak netradiční a zajímavou formou vyprávění – totiž prostřednictvím komiksu.
Zde si dovolím malou odbočku. Komiks pokládám za zcela svéprávné médium schopné vypravovat silné příběhy způsobem, jenž nelze nahradit beletristickým popisem či filmovým vyprávěním. To si zřejmě uvědomili i intelektuálové a pokusili se tvořit “umění“ komiksovou formou, přičemž vůbec nepochopili, jak komiks funguje. Typickým příkladem je absurdně oslavovaný Maus Arta Spiegelmana, což je sice celkem dobrý příběh, ale co se techniky týče, je to komiks přímo prehistorický, neboť není ničím víc než jen obrázkovým seriálem. Jenže komiks není obrázkový seriál, tedy sled políček, ale žánr, který kreativně prokomponovává obraz a text tak, aby čtenáře vtáhl do děje. Splňuje tato kritéria Eisnerovo Spiknutí? Určitě ano. Rozhodně to není, co se formy týče, nic převratného, ale není to obrázkový seriál a to je dobře. Will Eisner (1917 – 2005) vytvořil toto dílo krátce před svou smrtí a je poznat, že není komiksový nováček a na rozdíl od Spiegelmana principy komiksového vyprávění dobře ovládá. Jeho černobílá kresba je dynamická, s náznakem karikatury, dobře ladí s vyprávěním a je s textem dobře prokomponovaná. Věřím tedy, že milovníka komiksu toto dílo rozhodně neurazí.
Opusťme nyní formu a zaměřme se na obsah, který je v tomto didakticky zaměřeném vyprávění přeci jen klíčovější. Autor si vytyčil úkol objasnit, jak Protokoly koncem 19. století vznikly na objednávku ruské tajné služby coby plagiát staršího satirického díla Rozpravy v pekle mezi Machiavellim a Montesquieuem, jež vydal v roce 1861 Maurice Jolly jako kritiku Napoleona III. (Jollyho osudem ostatně Eisnerův komiks začíná), jakou roli v tom hrál Matvej Golovinský, coby jejich sestavitel (o autorství v pravém slova smyslu nemůže být řeč), jak se šířily, jak bylo již v roce 1921 novináři britských The Times prokázáno, že se jedná o falzum, jak i přesto působily v rámci ideologie Třetí říše a jak jsou propagandisticky využívány dnes. Autor neopomněl ani srovnání textu Protokolů s Rozpravami v pekle, aby tak poukázal na místy zcela shodné formulace. Will Eisner vypráví celý tento tragický příběh ve světle nejnovějších výzkumů – málokdy se ostatně setkáme s komiksem, který by disponoval fundovaným poznámkovým aparátem. Nejde tedy o nějakou fabulaci, prakticky vše, o čem je v knize řeč, je podloženo kvalitními zdroji a proto i knihu samotnou lze za kvalitní zdroj považovat.
Otázkou zůstává, zda vydání této knihy může něco významně změnit. Lidé věřící konspiračnímu mýtu mohou vždy prohlásit, že vykonstruované nejsou Protokoly, ale jejich kritika apod. Osobně si ale myslím, že přeci jen může. Znám přinejmenším jednoho člověka, který byl ohledně Protokolů na vážkách (ve smyslu věty “Možná na tom něco je.“) a po přečtení Eisnerovy knihy uznal, že Protokoly jsou skutečně falzum. Tudíž: Zarytého věřícího v existenci židovského spiknutí tato kniha nepřesvědčí, ale spoustě dalších lidí umožní si celou tuto záležitost vyjasnit.
Nedávno jsem se zamýšlel nad tím, že mýtus je obvykle silnější a působivější než realita a to přesto, nebo spíš právě proto, že je z větší části založen na fikci, což je téma, k němuž se hodlám vrátit. Pokud je to mýtus, který člověku umožní pozitivně rozvinout vlastní potenciál a stát se lepším člověkem, je to zcela v pořádku, pokud je to však mýtus, který podněcuje nenávist a zcela reálně se spolupodílí na utrpení nevinných, je třeba proti němu razantně vystoupit. Mýtus o židovském spiknutí takovým destruktivním (ale také velmi silným a těžko vykořenitelným) mýtem je a jakékoli úsilí o minimalizaci škod, jež působí, je chvályhodné.
Eisnerova kniha, jakkoli didaktická, je čtivá a zajímavá a rozhodně je hodna čtenářské pozornosti.
EISNER, Wil. Spiknutí – tajný příběh Protokolů sionských mudrců. Praha : Academia, 2008. 148 stran. 227Kč.

Pikantní přitom je, že toto dílo samo vzniklo jako důsledek spiknutí, byť nešlo o spiknutí celosvětové, ale spíše upachtěně provinční. Kniha, jejíž recenzi právě čtete, se zabývá genezí tohoto pamfletu a činí tak netradiční a zajímavou formou vyprávění – totiž prostřednictvím komiksu.

Zde si dovolím malou odbočku. Komiks pokládám za zcela svéprávné médium schopné vypravovat silné příběhy způsobem, jenž nelze nahradit beletristickým popisem či filmovým vyprávěním. To si zřejmě uvědomili i intelektuálové a pokusili se tvořit “umění“ komiksovou formou, přičemž vůbec nepochopili, jak komiks funguje. Typickým příkladem je poněkud nesmyslně oslavovaný "Maus" Arta Spiegelmana, což je sice celkem dobrý příběh, ale co se techniky týče, je to komiks přímo prehistorický, neboť není ničím víc než jen obrázkovým seriálem. Jenže komiks není obrázkový seriál, tedy sled políček, ale žánr, který kreativně prokomponovává obraz a text tak, aby čtenáře vtáhl do děje. Splňuje tato kritéria Eisnerovo "Spiknutí"? Určitě ano. Rozhodně to není, co se formy týče, nic převratného, ale není to obrázkový seriál a to je dobře. Will Eisner (1917 – 2005) vytvořil toto dílo krátce před svou smrtí a je poznat, že není komiksový nováček a na rozdíl od Spiegelmana principy komiksového vyprávění dobře ovládá. Jeho černobílá kresba je dynamická, s náznakem karikatury, dobře ladí s vyprávěním a je s textem dobře prokomponovaná. Věřím tedy, že milovníka komiksu toto dílo rozhodně neurazí.

Opusťme nyní formu a zaměřme se na obsah, který je v tomto didakticky zaměřeném vyprávění přeci jen důležitější. Autor si vytyčil úkol objasnit, jak "Protokoly" koncem 19. století vznikly na objednávku ruské tajné služby coby plagiát staršího satirického díla "Rozpravy v pekle mezi Machiavellim a Montesquieuem", jež vydal v roce 1861 Maurice Jolly jako kritiku Napoleona III. (Jollyho osudem ostatně Eisnerův komiks začíná), jakou roli v tom hrál Matvej Golovinský, coby jejich sestavitel (o autorství v pravém slova smyslu nemůže být řeč), jak se šířily, jak bylo již v roce 1921 novináři britských The Times prokázáno, že se jedná o falzum, jak i přesto působily v rámci ideologie Třetí říše a jak jsou propagandisticky využívány dnes. Autor neopomněl ani srovnání textu "Protokolů" s "Rozpravami v pekle", aby tak poukázal na místy zcela shodné formulace. Will Eisner vypráví celý tento tragický příběh ve světle nejnovějších výzkumů – málokdy se ostatně setkáme s komiksem, který by disponoval fundovaným poznámkovým aparátem. Nejde tedy o nějakou fabulaci, prakticky vše, o čem je v knize řeč, je podloženo kvalitními zdroji a proto i knihu samotnou lze za kvalitní zdroj považovat.

Otázkou zůstává, zda vydání této knihy může něco významně změnit. Lidé věřící konspiračnímu mýtu mohou vždy prohlásit, že vykonstruované nejsou "Protokoly", ale jejich kritika apod. Osobně si ale myslím, že přeci jen může. Znám přinejmenším jednoho člověka, který byl ohledně Protokolů na vážkách (ve smyslu věty “Možná na tom něco je.“) a po přečtení Eisnerovy knihy uznal, že "Protokoly" jsou skutečně falzum. Tudíž: Zarytého věřícího v existenci židovského spiknutí popsaného v "Protokolech" tato kniha nepřesvědčí, ale spoustě dalších lidí umožní si celou tuto záležitost vyjasnit.

Nedávno jsem se zamýšlel nad tím, že mýtus je obvykle silnější a působivější než realita a to přesto, nebo spíš právě proto, že je z větší části založen na fikci, což je téma, k němuž se hodlám vracet. Pokud je to mýtus, který člověku umožní pozitivně rozvinout vlastní potenciál a stát se lepším člověkem, je to zcela v pořádku, pokud je to však mýtus, který podněcuje nenávist a zcela reálně se spolupodílí na utrpení nevinných, je třeba proti němu razantně vystoupit. Mýtus o židovském spiknutí takovým destruktivním (ale také velmi silným a těžko vykořenitelným) mýtem je a jakékoli úsilí o minimalizaci škod, jež působí, je chvályhodné. K tomu je ovšem také třeba dodat, že ne každá kritika politiky státu Izrael je projevem antisemitismu a konspiračních bludů. V tomto směru "Protokoly" nahrávají lidem, kteří by rádi svoji politiku imunizovali z titulu svého národního původu. Je vždy třeba umět zapojit kritické myšlení a rozlišovat, co je a co není mýtus. Což je někdy, pravda, dosti náročné. Nicméně o tom, že "Protokoly" jsou fikcí, jež začala žít svým vlastním životem a napáchala spoustu zla, soudný člověk pochybovat ve světle existujících důkazů nemůže.

 

EISNER, Wil. Spiknutí – tajný příběh Protokolů sionských mudrců. Praha : Academia, 2008. 148 stran. 227Kč.

Autor: Jaroslav POLÁK | pondělí 12.3.2012 11:11 | karma článku: 8,69 | přečteno: 1136x
  • Další články autora

Jaroslav POLÁK

Horizonty událostí (skica)

„Proč mě někdy nepozveš na návštěvu?“ zeptala se s lehce šibalským výrazem v její pěkné tváři a já si v té chvíli opravdu nebyl jist, jaké přísliby se za tou zdánlivě nevinnou otázkou mohou skrývat.

6.4.2022 v 11:11 | Karma: 7,75 | Přečteno: 420x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav POLÁK

Její krásný oči (skica)

„Víš, že máš fakt krásný oči?“ řekl jsem. Bylo to banální, ale byla to pravda. Měla krásné hnědé oči s duhovkami připomínajícími letokruhy vzácných cizokrajných stromů.

4.4.2022 v 21:58 | Karma: 13,27 | Přečteno: 396x | Diskuse| Poezie a próza

Jaroslav POLÁK

Zamyšlení nad celníkem a farizejem

Biblické zamýšlení nad známým podobenstvím o upřímnému pokání výběrčího daní a sebestřednosti náboženského profesionála.

13.2.2022 v 15:38 | Karma: 10,20 | Přečteno: 396x | Diskuse| Společnost

Jaroslav POLÁK

Názorové bujení

Každému se čas od času udělá názor. Takový člověk má většinou potřebu se vymáčknout, obvykle na veřejnosti. Zpravidla to není hezký pohled, ale dá se to taktně přejít.

9.2.2022 v 10:00 | Karma: 6,73 | Přečteno: 152x | Diskuse| Miniblogy

Jaroslav POLÁK

Kratochvilné vyprávění

„Tak s tím těžkým ublížením na zdraví to bylo asi takhle,“ povídal ten chlápek poté, co jsem mu objednal slíbeného ferneta.

7.2.2022 v 18:56 | Karma: 10,62 | Přečteno: 304x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

Češi umějí vyrobit řadu vojenských dronů. Ale armáda o ně nestojí

19. května 2024

Premium Letecká výroba byla v České republice vždy na špičkové úrovni. Menší dopravní letouny, ultralighty,...

Gruzínská prezidentka vetovala „ruský“ zákon. Jde do boje s vládou

18. května 2024  16:55,  aktualizováno  22:06

Gruzínská prezidentka Salome Zurabišviliová podle tiskových agentur vetovala kontroverzní zákon o...

Izraelský válečný kabinet se bortí. Ganc označil Netanjahuovy plány za fanatické

18. května 2024  20:36,  aktualizováno  21:41

Člen izraelského válečného kabinetu Benny Ganc v sobotu řekl, že jeho strana přestane podporovat...

  • Počet článků 606
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1349x
Narodil jsem se 5. března 1975 v Brně, kde také žiji. Zajímám se o pravoslaví, filosofii, religionistiku, fotografování a literaturu. Politicky jsem demokratický levičák. Nenápadně jurodivý.

Kontakty:
- jaroslavpolak1975@gmail.com
- Twitter
- Facebook
- Flickr (fotografie)

Seznam rubrik

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

Oblíbené stránky

Oblíbené články