Minimum o depresi

13. 05. 2013 9:40:50
Deprese je závažné a někdy i smrtelné onemocnění, jež postihuje až 10% populace. Následující článek shrnuje na základě odborné literatury nejdůležitější fakta o tomto onemocnění, jež je stále opředeno některými mýty a polopravdami, i když se v posledních letech informovanost o něm přeci jen zvyšuje.
A man walking to the edge of a wooden dock over the ocean.A man walking to the edge of a wooden dock over the ocean.Free Stock Photo

Deprese je závažné, často chronické, onemocnění mozku, které postihuje až 10% obyvatelstva, přičemž ženy jsou 2,5x více ohroženy než muži a je zachycen 1,5-3x častější výskyt v určitých rodinách.

Příznaky deprese (Pro diagnózu deprese musí být přítomno nejméně 5 z níže uvedených příznaků téměř denně po dobu nejméně 2 týdnů a musí představovat změnu oproti předchozímu chování. Jedním z přítomných symptomů musí být buď depresivní nálada, nebo ztráta zájmu a neschopnost se radovat.)


- Depresivní nálada po většinu dne
- Zřetelně snížený zájem, snížená schopnost se radovat a apatie po většinu času
- Významná ztráta hmotnosti a snížená chuť k jídlu (90%) nebo přírůstek hmotnosti a zvýšená chuť k jídlu (10%)
- Insomnie (nespavost) - 90% nebo hypersomnie (zvýšená spavost) - 10%
- Psychomotorická agitovanost (neklid) nebo retardovanost (zpomalenost)
- Únavnost nebo ztráta energie
- Pocity méněcennosti nebo nadměrné viny, sebeobviňování, sebelítost
- Snížená schopnost soustředění se, myšlení a rozhodování
- Opakované myšlenky na sebevraždu

Deprese je spojena s výrazně nižší mírou sociálního uplatnění a fyzické výkonnosti, než chronická onemocnění jako jsou diabetes, hypertenze či artritida.

U deprese je vysoká mortalita. 15-20% depresivních pacientů spáchá dokonanou sebevraždu. Nemocný může o sebevraždě i hovořit, přičemž rozhodně neplatí, že ten, kdo o sebevraždě mluví, ji nespáchá (je to velmi nebezpečný mýtus).

Vznik depresivního onemocnění stále není plně objasněn, patrně je výsledkem interakce stresu a genetických faktorů.

Deprese není slabostí charakteru, ale duševní nemocí, která se vůlí nedá zvládnout. Je spojena s mozkovými strukturálními a funkčními změnami. Biologickým základem deprese je dysfunkce neurotransmiterových systémů centrální nervové soustavy.

- Neurotransmitery jsou (zjednodušeně řečeno) látky, které zodpovídají za správnou komunikaci mezi nervovými buňkami.

- Nesprávné fungování noradrenalinu v mozku zodpovídá za únavu, apatii, anhedonii (neschopnost prožívat štěstí), nedostatek iniciativy, nesoustředěnost, nevýkonnost, hypochondrické prvky, sebevražednost.

- Nesprávné fungování serotoninu způsobuje úzkost, vzrušivost, vztahovačnost a impulzivitu.

Zvláště v akutním stadiu narušuje deprese nejen oblast nálady, ale také myšlení, paměť, psychomotoriku, a imunitu. Je často doprovázena somatickými příznaky jako jsou svalově-kostní bolest, bolesti zad, bolesti hlavy či nespecifické bolesti. Provází ji patologická únava.

Bryce Warnes: Depression

Deprese se u 70-80% pacientů opakují. Až u 20% pacientů neustoupí zcela některé příznaky, které pak přetrvávají po měsíce i léta. Pacienti prožívají v depresivních obdobích až 1/5 svého života. V případě, že se období deprese střídají s obdobími mánie (patologicky povznesená nálada spojená s přemrštěnou aktivitou, hyperaktivitou a nedostatkem soudnosti), hovoříme o bipolární poruše (dříve maniodepresivní psychóza). Tam je třeba léčit pacienta také stabilizátory nálady.

Až 3-5% evropské i americké populace trpí tzv. dystymií, což je porucha nálady odpovídající mírné depresi (projevuje se nízkým sebevědomím, sníženou schopností prožívat radost, zhoršenou soustředivostí, prožitky osamělosti a prázdnoty). Aby se jednalo o dystymii, musí tyto poruchy převažovat 2 roky a déle. Na dystymii může "nasednout" těžká depresivní porucha.

Depresivní porucha může být spojena s úzkostnou poruchou (vyznačuje se přehnaným strachem, obavou z ohrožení v každodenních událostech, výrazným napětím, podrážděnosti a vegetativními příznaky). Pak hovoříme o smíšené úzkostně-depresivní poruše.

Léčba deprese:

U mírných forem depresivních epizod je účinná psychoterapie, u středně těžkých a těžkých depresí není samotná psychoterapie účinná a je nutná léčba antidepresivy (kombinace s psychoterapií se ovšem doporučuje - zvyšuje úspěšnost léčby).

Antidepresiva nejsou návyková a nejsou to žádné "veselé prášky". Zdravý člověk by po jejich užití pociťoval pouze nežádoucí účinky. Antidepresiva se snaží nastolit v mozku normální chemickou rovnováhu. Začínají účinkovat obvykle až po dvou a více týdnech pravidelného užívání a je třeba je užívat dlouhodobě a často i doživotně.

U většiny nemocných, kteří podstoupí řádnou léčbu, antidepresiva zaberou a dojde k vymizení příznaků nemoci. Část pacientů je na léčbu rezistentních a je třeba vyzkoušet kombinace léků, případně i elektrokovulze (tzv. "elektrošoky").

Cílem tohoto referátu bylo nastínit čtenáři základní a nejdůležitější objektivní fakta o depresi co nejsrozumitelnější a současně stručnou formou. Nakolik se mi to podařilo, posuďte sami.

Zpracováno zejména podle:

BOUČEK, J., PIDRMAN, V. Psychofarmaka v medicíně. GRADA Publishing, Praha 2005.

***

Pokud vás tato problematika zajímá, přečtěte si třeba také vzpomínání psychiatra Cyrila Höschla na jeho pacienta - herce Miloše Kopeckého.

Nominace na Blogera roku

Autor: Jaroslav Polák | pondělí 13.5.2013 9:40 | karma článku: 17.94 | přečteno: 1253x

Další články blogera

Jaroslav Polák

Důsledky zákazu různých zbraní o ohledem na různé typy vrahů

Nedávno jsem narazil na snahu EU prosazovat silnou regulační legislativu ohledně nožů, což mě přimělo k hlubšímu a obecnějšímu zamyšlení na téma regulací a různých druhů zbraní.

24.1.2019 v 13:02 | Karma článku: 24.52 | Přečteno: 934 | Diskuse

Jaroslav Polák

Objevování Marrákeše - (foto)reportáž z výletu

V září 2018 jsem prokrastinoval u vyhledávače levných letenek. A vida: Bratislava-Marrákeš, leden, zpáteční, cca 1500Kč, úterý až sobota. Nikdy jsem nebyl ta daleko. Začíná mě to zajímat...

22.1.2019 v 13:10 | Karma článku: 19.54 | Přečteno: 487 | Diskuse

Jaroslav Polák

Když dva dělají totéž, je to totéž

Afghánec ve Vídni osahával během silvestrovské noci ženy, včetně Švýcarky, která si to ale nenechala líbit a zlomila mu nos. Celý incident vzbudil i u nás vlnu spravedlivého rozhořčení vůči agresorovi a sympatií vůči té ženě.

3.1.2019 v 21:31 | Karma článku: 31.80 | Přečteno: 2453 | Diskuse

Jaroslav Polák

Kdo je můj bližní?

Jak rozumět podobenství o milosrdném Samaritánovi? Co vlastně znamená v biblickém smyslu "milovat" a co "bližní"? Je cizinec našinec?

2.1.2019 v 10:00 | Karma článku: 12.99 | Přečteno: 398 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Mestan

'Trilobita' vs geologická mapa Česka

Ukážeme si, že tzv. trilobity, tj. fosilie zástupců vodní fauny, lze nacházet na mnoha místech (nejen) celého Česka. To proto, protože ještě nedávno Země nedisponovala souší – byl to doslova vodní svět Kevina Costnera.

25.3.2019 v 19:19 | Karma článku: 9.32 | Přečteno: 238 | Diskuse

Jan Mestan

Víra jako dočasný konstrukt stvrzenky důvěry a moci

Před časem mě na ulici zastavili dva misionáři. Když jsem se s nimi pustil do hovoru, spíše se na mě udiveně dívali. Ptal jsem se jich totiž, co je to víra. Odpověď jsem nedostal.

25.3.2019 v 18:14 | Karma článku: 8.55 | Přečteno: 300 | Diskuse

Dana Tenzler

Hlasitá produkce vitamínu D - proč kýcháme v ostrém světle?

Ostré sluneční světlo způsobuje, že jeden ze tří lidí kýchne. Není zcela jasné, odkud se tento "fotický reflex" bere, ale je známo, že je tento druh kýchání dědičný. (délka blogu 3 min.)

25.3.2019 v 8:00 | Karma článku: 16.52 | Přečteno: 351 | Diskuse

Jan Mestan

Ukázka poklesu zemského povrchu v důsledku sucha

Již jsem psal o tom, že měření expanze Země (max. první jednotky cm ročně) na kontinentální kůře je v důsledku jejího vysušování občas složité. Pojďme si ukázat zajímavé obrázky od USGS.

24.3.2019 v 19:58 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 830 | Diskuse

Julius Maksa

Je popisování Dopplerova principu správné?

Probíhá opravdu vlnění, při Dopplerovu efektu tak, jak se uvádí na Wikipedii? Nebudeme muset přepisovat fyzikální zákony?

24.3.2019 v 19:33 | Karma článku: 12.16 | Přečteno: 666 | Diskuse
Počet článků 592 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1257

Narodil jsem se 5. března 1975 v Brně, kde také žiji. Zajímám se o filosofii, religionistiku, fotografování a literaturu. Politicky je mi nejbližší neautoritářská marxistická levice, duchovně se hlásím k liberálnímu evangelickému křesťanství, inspirují mě ale také  judaismus, súfismus či zen. Z osobností mě oslovují například Sókratés, Immanuel Kant, Karl Marx, Karel Čapek a Carl Sagan.

Jsem členem Českobratrské církve evangelické. Nejsem členem žádné politické strany.


Kontakty:
- jaroslavpolak1975@gmail.com
- Twitter
- Facebook
- Flickr (fotografie)

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

Co právě poslouchám

více

Najdete na iDNES.cz